ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Si të parandaloni lëkurën e thatë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

Si të parandaloni lëkurën e thatë? Empty
MesazhTitulli: Si të parandaloni lëkurën e thatë?   Si të parandaloni lëkurën e thatë? I_icon_minitimeSat Jan 17, 2009 7:23 pm

Si të parandaloni lëkurën e thatë?
Me kalimin e moshës, lëkura juaj prodhon më pak vajra natyrale që i ndihmojnë asaj të ruajë lagështinë.
Në tharjen e lëkurës tuaj mund të ndikojnë edhe ajri i thatë, si dhe larja e tepërt me ujë të nxehtë. Për të parandaluar një lëkurë të thatë dhe e cila kruhet, ndiqni udhëzimet në vazhdim:

- Shmangini dushin. Qëndrimi i shpeshtë nën ujë heq vajin natyral, i cili i ndihmon lëkurës ta ruajë lagështinë. Qëndrimi në vaskë është më i mirë se sa qëndrimi i gjatë nën dush.

- Përdorni vajra të larjes në vaskë (Kujdes, pasi vajzat e bëjnë vaskën të rrëshqitshme).

- Përdorni sapunë të butë (si Dove, për shembull).

- Përdorni losione për lëkurë të thatë menjëherë pas larjes, madje edhe para të fshiheni me peshqir tërësisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si të parandaloni lëkurën e thatë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Biologjia-
Kërce tek: