ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Laboratori I Trupit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

Laboratori I Trupit Empty
MesazhTitulli: Laboratori I Trupit   Laboratori I Trupit I_icon_minitimeSat Jan 17, 2009 7:24 pm

Kodi:
Forma e m?l?is? - si priz?m triangular k?nddrejt?, pa k?ndin e djatht?. Ka 5 sip?rfaqje: t? sip?rme, t? poshtme, t? p?rparme, t? pasme e t? djatht? (an?sore). K?to ndahen nga nj?ra-tjetra nga "buz?" t? l?muara (p?rve? t? poshtmes). Gjithashtu m?l?ia ka 5 Lobe, ku m? i madhi ?sht? lobi i djatht? e m? i vogli ?sht? lobi i majt?. N? mes t? sip?rfaqes s? saj (nga posht?) ?sht? nj? fisur? (e ?ar?) ku kalon Arteria Hepatike e Vena Portale, ku kalon gjaku n?p?r m?l?i, po ashtu aty ndodhen tubi i djatht? dhe i majt? i m?l?is? q? mbajn? bilen q? prodhohet n? m?l?i.
Fshik?za e t?mthit ?sht? e ngjitur n?n lobin e djatht?, lidhja e tij me m?l?in? ?sht? pak si komplekse p?r ju.

Pozicioni i m?l?is?.
Ajo z? pjes?n e djatht?/t? sip?rme t? kavitetit t? barkut. Nga lart takon diafragm?n, rreth 4/5 e m?l?is? shtrihet n? linj?n e mesme t? barkut, nga sip?r mushk?ria e majt? ja ka "hapur" pak vendin, k?tij organi mjaft t? r?nd?sish?m. Q?ndron mbi veshk?n e djatht? e gjendr?n suprarenale, zorr?n e trash?, duodenin e stomakun - e t? gjitha k?to "e mbajn?" - suportojn? m?l?in? ( pesh?n e saj) . P?r ta mbajtur m?l?in? p?rdoren dhe 5 ligamente ( n? form? fije - a litari).
Funksionet e m?l?is?.
M?l?ia ?sht? nje fabrike gjigande e trupit, nxeht?sia e prodhuar nga reaksionet e ndryshme kimike kontribuon n? ngrohjen e p?rgjithshme t? trupit.
M?l?ia sekreton (prodhon) BILEN (l?ngu i t?mthit) q? p?rb?het, kryesisht, nga krip?rat biliare ( glikolati i natriumit e taurokolati), pigmentet biliare (bilirubina e biliverdina), kolesterolin e lecitin?n. P?rve? prodhimit t? l?ngut biliar k?tu po jap shkurt funksionet e tjera t? m?l?is? :


I. Funksion Hemopoetik ( "prodhon gjak"). N? embrion, formon rruazat e kuqe t? gjakut, n? t? rriturit "rezervon" nj? substanc? t? domosdoshme p?r funksionimin e palc?s s? kockave n? prodhimin e rruazave t? kuqe.


II. Prodhon Fibrinogjenin e gjakut, ndoshta dhe albumin?n e globulin?n.


III. Mban rezerva hekuri (Fe) e bakri (Cu), t? domosdoshme p?r prodhimin e Eritrociteve (rruazat e kuqe).

IV. Prodhon Heparine (substanc?-q? mban gjakun "t? holluar") e me ndihm?n e vitamin?s K-prodhon protrombin?n.


V. Qelizat e Kupffer-it ne sinusoidet e gjakut t? m?l?is? kan? r?nd?si n? sistemin retikulo-endotelial, i cili shkat?rron rruazat e kuqe t? vdekura, e ndoshta manifakturizon Antitrupa.


VI. Funksion Detoksikues, pra neutralizon Helmet e prodhuar n? zorr? q? absorbohen nga gjaku.


VII. Funksion Rezervues - DEPO. Mban rezervat karbohidrateve (sheqernave) n? form? glikogjeni duke mbajtur nj? proces (me dy kalime):
a - shnd?rron glukoz?n - n? glikogjen.
b - kthen glikogjenin n? glukoz?.

VIII. Formon Vitamin?n A nga Karoteni e krijon rezerva t? vitaminave t? grupit B.


IX. Proceson Amino-acidet e prodhon uren? dhe acidin urik.


X. Ka rol themelor ne rezervat e metabolizmin e yndyrnave.


Steatoza yndyrore / Infiltrimet Yndyrore.
ose thjesht? M?l?ia Yndyrore.


N? dit?t tona Steatoza e m?l?is? po haset gjithnj? e m? tep?r. K?tu vihet re nj? penetrim, infiltrim i qelizave t? m?l?is? nga YNDYRA.


N? pjes?n m? t? madhe t? rasteve shohim q? Steatoza vjen si pasoj? e konsumimit me doza t? larta e t? vazhdueshme t? alkoholit, pra n? alkoholistet, por jo gjithmon?.


Haset n? t? s?muret me probleme endokrine (hormonale) e n? ata obeze, mbipesh?.
Mund te vij? nga nj? diet? e varf?r e me munges? proteinash, e nga konsumimi pa kriter i yndyrnave.
Pra shkaktar?t lidhen me mosh?n (diet? e varf?r n? f?mij?ri), vendndodhjen gjeografike, diet?n (yndyrna me tepric? - n? f?mij?, e n? t? rriturit) e me gjendjen e metabolizmit t? organizmit.
?sht? konstatuar si efekt an?sor i barnave, psh.nga p?rdorimi i kortikosteroideve (steroideve) p?r nj? koh? t? gjat?.
Shihet e shoq?ruar me diabetin e me plot s?mundje t? tjera. Ku futen ?rregullimet e tretjes e thithjes s? ushqimit n? zorr?, e p?r pasoj? kemi nj? depozitim t? shtuar t? yndyr?s n? qelizat e m?l?is?. Ka lidhje me pankreatitin kronik, insuficienc?n (pamjaftueshmerine) kardiake kronike, me kolitin ulceroz etj.


Disa substanca kimike, t? cilat helmojn? qelizat e mel?is? (pra ulin mund?sin? e saj p?r pun?, n? m?nyr? t? ndjeshme) sjellin Steatoze, si psh.helmimi me DDT, me teraklorur karboni ose me Fosfor (fosfor te verdh?).


Rrall? haset n? rastet e intoksikacioneve (helmimeve) alkoholike akute.
N? shtat?zan?si ka raste t? Steatoz?s, tep?r rrall? por kur haset ?sht? vdekjeprur?se, n? shumic?n e rasteve, tek pacientja.


Steatoza, ?sht? v?n? re n? t? s?mur?t me infeksione masive, t? cil?t k?rkojn? nj? terapi agresive e voluminoze me antibiotik?, m?l?ia duke qen? nj? nga organet baz? ku shp?rbashkohen ila?et - si pasoj? d?mtohet e p?r rrjedhim kemi Steatoze Yndyrore.
Ky tip ndodh tep?r rrall? pasi sasi t? tilla antibiotiku tanim? monitorizohen me efikasitet, duke ndjekur gradualisht dhe efektin e tyre ne m?l?i.


Mekanizmi i Steatoz?s. Yndyrnat q? depozitohen n? m?l?i p?rb?hen kryesisht nga Trigliceridet, Kolesteroli e Lipidet. K?to depozitime duken si vakuola (xhepa t? vegj?l) q? vendosen n? qelizat e m?l?is?, n? citoplazm?n e tyre. Kur yndyra ?sht? tep?r e theksuar at?her? preken t? gjitha qelizat e m?l?is? dhe dhjami arrin t? pushtoj? mbi 40%-50% t? m?l?is?.


Tiparet e Steatoz?s.
Varen nga koha e infiltrimit deri tek diagnoza e s?mundjes, nga shkalla e infiltrimit e nga s?mundjet shoq?ruese t? saj. N? p?rgjith?si zhvillohet pa dhimbje (p?r nj? koh? t? gjat?) ashtu si shumica e s?mundjeve t? m?l?is?. Ka zmadhim t? leht? t? organit e ndjeshm?ri n? prekje.
Mjek?t jan? t? predispozuar, t? hetojn? p?r nj? Steatoz? t? m?l?is? n? k?to raste:
-Alkoholiz?m kronik.
-Diabet.
-S?mundje t? pamjaftueshm?ris? s? zemr?s (p?r nj? koh? t? gjat?)
-S?mundje t? aparatit tret?s.
-Shtat?zani.
-Obezitet - personat mbi pesh?.
-Pacient?t n?n mjekim p?r nj? koh? relativisht t? gjat? me barna t? ndryshme.


Theksojm? k?tu se nj? nga pasojat e Steatoz?s ?sht? R?NIA e kapacitetit mbrojt?s t? sistemit imun. Pasi sot mendohet se m?l?ia ka rol n? sistemin imunitar (prodhon antitrupat) e p?r rrjedhoj? trupi ?sht? "i hapur" ndaj infeksioneve t? ndryshme.


MJEKIMI.
Duhet kontaktuar nj? dietolog, i cili sqaron pacientin p?r llojin, m?nyr?n e sasin? e ushqimeve q? duhet t? marr?.
Duhet b?r? r?nie n? pesh? pasi kjo e leht?son gjendjen e t? s?murit.
Duhet ndaluar alkoholi - kategorikisht, qoft? dhe te ata q? e pijn? me raste, t? pakt?n sa t? vihet s?mundja n? ecuri t? k?naqshme, pra drejt sh?rimit.
Duhet, s? fundi, t? mbahet kontakt i ngusht? me mjekun Hepatolog ( doktori i m?l?is?) i cili mund t? jap? mjekim apo jo p?r t? s?murin, n? var?si t? stadit t? Steatoz?s. E i cili ndjek m?nyr?n e menaxhimit t? saj. Kuptojm? k?tu me ekzaminimet, analizat e testet q? ka n? dispozicion, perfshir? dhe biopsin? e m?l?is?.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Laboratori I Trupit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Biologjia-
Kërce tek: