ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Frytet arrore të mira për sëmundjet e zemrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

Frytet arrore të mira për sëmundjet e zemrës Empty
MesazhTitulli: Frytet arrore të mira për sëmundjet e zemrës   Frytet arrore të mira për sëmundjet e zemrës I_icon_minitimeSat Jan 17, 2009 7:25 pm

Frytet arrore të mira për sëmundjet e zemrës
Frytet e forta (arrore), ndihmojnë shumë nëse keni probleme me zemrën, apo keni yndyrën e lartë në gjak.
Arrat janë të pasura me yndyra të pangopura, të cilat ulin nivelin e kolesterolit të keq (LDL kolesterolit) në gjak, ndërsa rrisin nivelin e kolesterolit të mirë (HDL kolesterolit).

Një varg studimesh shkencore kanë treguar se njerëzit të cilët hanë rreth 30 gram fryte arrore (arra, lajthi, bajame, fëstëk etj.) kanë rrezik më të ulët të preken nga sëmundjet kardiovaskulare.

Arrat megjithatë janë të pasura me yndyra dhe kalori, andaj mos e teproni. Dhe sigurohuni të mos jenë të mbështjella me sheqer apo çokollatë.
__________________
FRIENDS are THe FAMILY we choose FOR ourselfe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Frytet arrore të mira për sëmundjet e zemrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Biologjia-
Kërce tek: