ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Fast Food" dhe sëmundja Alzheimer

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

MesazhTitulli: "Fast Food" dhe sëmundja Alzheimer   Sat Jan 17, 2009 7:25 pm

Fast Food" dhe sëmundja Alzheimer
Një studim i realizuar te minjtë sugjeron se 'ushqimi i shpejtë' ndërlidhet me ndryshimet në tru të cilat janë karakteristike për sëmundjen Alzheimer.
Shkencëtarët suedezë nga Instituti Karolinska kanë vërtetuar se ushqimi i pasur me yndyra, sheqer dhe kolesterol mund ta rrit prirjen e zhvillimit të ndonjë forme të demencës.

Analiza e trurit të minjve laboratorikë ka treguar se “Fast Food” nxit formimin e substancave toksike, të quajtura tau-proteina.

Sëmundja Alzheimer ose demenca senile është sëmundje neuropsikiatrike, e cila karakterizohet me rënien e proceseve psikike, në radhë të parë atyre të kujtesës dhe intelektit
__________________
FRIENDS are THe FAMILY we choose FOR ourselfe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
"Fast Food" dhe sëmundja Alzheimer
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Muharrem Sfarqa:Çmimi letrar "Azem Shkreli" - shkrimtarit Arif Molliqi
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" për invalidët e luftës së Kosovës
» Një nismë e qëlluar-Të themelohet Çmimi "Musa Haxhiu"
» Matilda Doka: "Rreze Drite"
» Labinot Azemi:" Trishtimi im "

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Biologjia-
Kërce tek: