ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ushqim yndyror për trurin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

Ushqim yndyror për trurin Empty
MesazhTitulli: Ushqim yndyror për trurin   Ushqim yndyror për trurin I_icon_minitimeSat Jan 17, 2009 7:25 pm

Ushqim yndyror për trurin
Shkencëtarët kanë zbuluar se pas konsumimit të ushqimit të yndyrshëm rritet përqendrimi i një lloji të lipoideve në gjak, të quajtura NAPE, të cilat kalojnë drejtpërdrejt në tru dhe përqendrohen në regjionin e kontrollit të ushqimit.
Autorët e studimit, të cilët u kanë injektuar NAPE minjve eksperimentalë pesë ditë rresht, kanë vërtetuar se minjtë që marrin këto lipoide konsumojnë shumë më pak ushqim dhe humbin në peshë.

Besohet se NAPE vepron në qelizat trunore të cilat kanë rol në zvogëlimin e apetitit.

Edhe pse duhet që eksperimenti i ngjashëm të realizohet edhe te njerëzit për t’u vërtetuar kjo gjë, rezultatet e këtij studimi ofrojnë një mundësi të re për luftën kundër mbipeshës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Ushqim yndyror për trurin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Biologjia-
Kërce tek: