ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e perdorimit te @ ne internet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

MesazhTitulli: Historia e perdorimit te @ ne internet   Sat Jan 17, 2009 11:48 pm

Ne vitin 1972 Rej Tomlinson dergoi mesazhin e par elektronik, tani i njohur si E-mail ku perdori shenjen @ per te treguar lokacionin ose institutin marres te E-mailit.Tomplinson perdori paisjen Model 33 Teletype duke nenkuptuar sepse atij i duhej nje sibol qe nuk paraqitej ne emrin e askujt qe te mos krijohej konfuzion. Zgjedhja logjike e Tomlinsonit ishte se te perdorej fjala "at sign" si e perbashket sepse askush nuk donte qe te paraqitej ne emrin e ndokujt dhe se kjo permbante fjalen "at" e cila tani perdoret per shenjen @.
Sidoqoft para se te behej kjo shenj standarde ne tastierat e viteve 1880-ta dhe tastierave QWERTY te viteve 1940-ta kaloi nje kohe e gjate deri sa u be e perdorshme ne gjithe boten.
Gjuhetaret ishin ndare ne dysh kur simboli u shfaq per her te pare.Disa argumentuan se ky simbol te kthen ne shekullin 6 ose 7ku Latinet adaptuan fjalen "ad" per fjalet "to, at ose toward".
Gjuhetaret e tjer mendonin se shenja @ eshte nje zbulim e koheve te fundit i shfaqur rreth viteve te 80-ta duke u perdorur si shenj komerciale per te ndar sasin nga çmimi p.sh 2pula@10cent.
Mirepo ne vitin 2000 Giorgio Stabile nje profesor i Historise ne Univerzitetin "La Sapienza" ne Itali zbuloi disa dokumente origjinale te shek. 14 ku ishte shenuar qarte shenja @ e perdorur si njesi matese -amorpha, meaning jar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Historia e perdorimit te @ ne internet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KËNGA LABE DHE HISTORIA E SAJ MIJËRAVJEÇARE
» Historia e lashtë
» Historia e Prekazit është histori e lavdishme
» Selim Hasanaj: Të dihet e vërteta, historia e dy familjeve
» Anë të mira dhe më shumë pasoja negative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Panelli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: