ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si me formatua hard diskun

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1



Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

MesazhTitulli: Si me formatua hard diskun   Sat Jan 17, 2009 11:51 pm

Ketu e keni nje shebull se si formatizohet Kompjuteri "Pc-ja".

Fusha nr.1
Fillojm me instalimin e Win xp

Se pari duhet qe ta futni ( shtini ) , CD ne pc e juaj .. dhe pstaj e ndezni ( dhezni ) , kompjuterin ( pc ) , e juaj dhe ju del si ne foton e me poshme:



Kur te shfaqet ne monitorni ( ekranin ) , e kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet qe te klikon ENTER



Kur te del si ne fushen Nr.2 duhet qe te klikosh F8 per ta akceptuar liqesen e Microsoftit.



Ne fushen Fusha nr.3 e ke te percatur ti rrug te cilat duhet te zgjidhesh .

A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.

Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne Enter
dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\

Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe ateher mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk eshte ne foto

Si ta besh ate kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.

Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,
madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Enisi.1



Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

MesazhTitulli: Re: Si me formatua hard diskun   Sat Jan 17, 2009 11:52 pm

Shpresoj qe osht e Kjart
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si me formatua hard diskun
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Panelli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: