ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 pluhur unik nga Filipinet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dj.sLayeD
Admin


Numri i postimeve : 94
Join date : 17/01/2009

pluhur unik nga Filipinet Empty
MesazhTitulli: pluhur unik nga Filipinet   pluhur unik nga Filipinet I_icon_minitimeSun Jan 18, 2009 11:42 pm

Fal klimës tropikale dhe sipërfaqeve të mëdha bujqësore, në Filipine rriten madje 30 varietete të ndryshme të fijeve endemike, të cilat përdoren për prodhimin e pëlhurave unike.
Abaka, pinja, banane. Tingëllon si koktej ekzotik? Vërtet janë ekzotike, por bëhet fjalë për pëlhura nga Filipinet. Fal klimës tropikale dhe sipërfaqeve të mëdha bujqësore, atje rriten madje 30 varietete të ndryshme të fijeve endemike. Pesë prej tyre shfrytëzohen për prodhimin e një vistre të gjerë të pëlhurave unike. Pinjata tashmë pesë dekada është stof i preferuar i disenjatorit filipinas, Pitoj Moreno. Punohet nga fijet e ananasit, endet me mundim në tezgjah dhe nevojiten disa javë punë që të prodhohet vetëm një metër pëlhurë.
“Vërtetë mund të mburremi me metarialet filipinase, disejni dhe e gjithë ajo që është më e mirë për ne. Duhet që t’i tregojmë botës se jemi një vend i bukur me gjera unike”, thotë disenjator Pitoj Moreno.
Këtu janë edhe abaka, e njohur edhe si konop i Manilës, që prodhohet nga druri i bananes. Për shkak të forcës së ti, është i përshtatshëm për traperi dhe zbukurim. Të gjitha pëlhurat lokale janë të lehta dhe të mira për klimën e ngrohtë. Mund të përzihen me materiale standarde, sikurse pambuku, mëndafshi, origanca ose liri. Filipinasit shpresojnë se trendi për materiale natyrore dhe kreacione të disenjatorëve vendor do ta rrisin kërkesën nga bota e jashtme, që tani kryesisht është e kufizuar në Britani të Madhe, Japoni dhe Kinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kst-crew.forumotion.com
 
pluhur unik nga Filipinet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Diskutime të ndryshme :: Kuriozitete-
Kërce tek: