ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Konvenkta Botrore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dj.sLayeD
Admin


Numri i postimeve : 94
Join date : 17/01/2009

Konvenkta Botrore Empty
MesazhTitulli: Konvenkta Botrore   Konvenkta Botrore I_icon_minitimeSun Jan 18, 2009 11:45 pm

Në Meksiko Siti këtë javë u mbajt Konventa Botërore e palaçove, qëllimi i të cilëve është rritja e autoritetit dhe përkrahja e artit të këtyre zbavitësve.

Në paradën mes rrugëve të qytetit morën pjesë më shumë se 500 palaço nga Peruja, Nikaragua, Kosta Rika, SHBA-të si dhe nga shumë shtete tjera. Në takimin e tyre të rregullt vjetor ata marrin pjesë në seminare dhe puntorishte, ku shkëmbejnë përvoja rreth kostumeve dhe makijazhit më të ri në treg, por po ashtu shkëmbejnë edhe mjeshtri interesante.

“Detyra e palaços është që ta zgjon ndjenjën e fëmijës brenda jush, dhe para së gjithash shpirtin e pastër. Është e rëndë, por jo edhe e pamundur që ti bëni njerëzit të qeshin në këto kohë të vështira!”, thotë Maja, Palaço nga Meksika.

Palaçot luajnë rol të rëndësishëm në kulturën meksikane dhe janë një pamje e shpeshtë nëpër rrugë kryqet dhe sheshet e tyre, ku përmes zbavitjes së njerëzve fitojnë pak para për jetesë. Sipas shoqatës Latino amerikane të palaçove, në Meksikë ka deri më 10.000 palaço profesionist, nga të cilët 3000 janë femra!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kst-crew.forumotion.com
 
Konvenkta Botrore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Diskutime të ndryshme :: Kuriozitete-
Kërce tek: