ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si ta ndajm Oksigjenin nga Hidrogjeni nga uji

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

MesazhTitulli: Si ta ndajm Oksigjenin nga Hidrogjeni nga uji   Sat Jan 17, 2009 6:55 pm

Tash do tju tregoj se si mundeni me nga oksigjenin dhe hidrogjenin nga uji,me mjete shtepiake.
Qka ju duhet per ket eksperiment eshte: Ene per me vendos uje,dy gota,edhe nxemsi per me vlu ujin.

Vazhdojm...

Ne enen per uje vendosni uje pastaj dy gotat edhe filloni me nxe ujin derin kur te vlon.
Gjat vluarjess se ujit kini me pa qe gotat kan mu avullu, qaj avull osht H dhe O.Tash qysh me i dallu qe n'cilen gote eshte Hidrogjeni e ne cilen Oksigjeni...

Per mi dallu merrni ni shkreps edhe e merrni njanen pej gotave,edhe shkrepsen e fusni n'got edhe e ndezni,nese ndezet ateher aty osht oksigjeni,e nese nuk ndezen ateher osht hidrogjeni, shpresoj te kam qene i kjarte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si ta ndajm Oksigjenin nga Hidrogjeni nga uji
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Fizike & Kimi-
Kërce tek: