ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arkimedi....!!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

MesazhTitulli: Arkimedi....!!!!   Sat Jan 17, 2009 7:06 pm

Arkimedi (jetoi rreth viteve 287 p.e.s. - 212 p.e.s.) qe nje matematikan, fizikan, inxhinier, astronom dhe filozof i lashte sicilian i lindur ne kolonine e portit sirakuzian. Mendohet nga disa historiane e matematikane te jete matematikani me i madh i lashtesise. Carl Friedrich Gauss (Karl Frederik Gaus) e mendonte ate si nje nga tre me te medhenjte, qe kane jetuar ndonjehere.

Zbulimet dhe shpikjet
Arkimedi u be i njohur pasi mori pjese ne mbrojtjen e Sirakuzes kunder rrethimit romak ne Luften e Dyte Punike. Ka te ngjare qe ai i zmbrapsi romaket me makinerite e tij te luftes te perpiluara me doren e tij. Thuhet se ai ka mundur te levize nje anije te madhe gjithsej me ekipazh dhe ngarkese vetem me nje litar. Mendohet te kete zbuluar parimin e dendesise dhe pluskimit, i njohur edhe si "Parimi i Arkimedit" qe sipas gojedhenes e zbuloi ndersa ai po lahej ne nje vaske (doli jashe neper rruge duke bertitur "Eureka (evrika)" - (E gjeta)). Atij i mvishet edhe shpikja e odometrit gjate Luftes se Pare Punike. Nje nga shpikjet e tij te perdorura per mbrojtje ushtarake te Sirakuzes kunder pushtimit romak ishte grremci i Arkimedit.
Thuhet se ai parandaloi nje sulm romak mbi Sirakuzen duke perdorur nje grumbull te madh pasqyrash (perflitet te kene qene mburoja te pastruara shume mire) qe pasqyronin driten e diellit dhe te cilat shkaktuan qe anijet te merrnin zjarr.
Arkimedi u vra nga nje ushtar romak ne plackitjen e Sirakuzes gjate Lufte se Dyte Punike megjithese urdheri i [[Marcelusi]t] ishte qe ai te mos lendohej. Greket thone se u vra ndersa vizatonte nje ekuacion ne rere: i zhytur ne punen e tij dhe i padurimte nga nderprerja e ushtarit, thuhet se tha fjalet e tij te fundit te famshme para se te therej nga ushtari romak: "Μη μου τους κύκλους τάραττε" (Mos mi trazo rrathet). Kjo histori tregohet qe te vihet ne pah mendja e larte greke me doren-vrasese romake. Megjithkete duhet te shenohet se Arkimedi shkaterroi me makinerite e tij luftarake nje pjese te mire te fuqise pushtuese romake, keshtu qe vdekja e tij mund te kete qene nje ndeshkim.
Ne krijimtari e largpamesi ai ia kaloi cdo matematikani evropian para Rilindjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Arkimedi....!!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Matematikë-
Kërce tek: