ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Atlasi..!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Enisi.1Numri i postimeve : 635
Join date : 17/01/2009

MesazhTitulli: Atlasi..!!!   Sat Jan 17, 2009 7:11 pm

Atlasi është përmbledhje hartash tradicionalisht të paraqitura në një form libre, tani mund të gjendet edhe në formë multimediale. Atlasi përfshin përveç shtrirjes gjeografike dhe kufijve politik të vendeve gjithashtu edhe të gjëna gjeopolitike, sociale, religjioze dhe ekonomike.


Historia
Atlaset e parë nuk njiheshin si atlase gjat botimit të tyre. Libri i parë që mund të quhet atlas ishte libri i bërë nga kalkulimet e gjeografit Claudius Ptolemy cili punonte në Aleksandri rreth viteve 150. Edicioni i parë u botua në Bologjë nëviin 1477 dhe ishte ilustruar me 27 harta të cilat nuk dihet se ishin të skicuara nga Ptolemeu apo nga skolastikët nga Greqia Romako Bizantine.

Rreth vitit 1544 u publikuan shumë harta posaçërisht në qendrat e rëndësishme tregtare si Roma dhe Venecia.

"Atlas" etimologjia
Fjala atlas është term i pa konceptuar mirë ndoshta për shkak të dy figurave të ndryshme mitologjike quajtur 'Atlas' të ndërlidhura me hartografi.

King Atlas është mbreti mitik iMauritania në Libi. Sipas legjendës ka qen filozof i mençur, matematikan dhe astronom i cili besohet se ka skicuar globin e parë.

Sidoqoft më shumë njihet Atlasi nga Mitologjia Greke. Ai është djali i Titanit Iapetusit dhe Azisë dhe vëlla i Prometeut. Atlasi u dënua nga Zeusi dhe u detyrua të bartë peshën e qiejve dhe tokës në shpindë. Në epin e tij Odisea, Homeri referohet tek Atlasi si: "ai që din thellësinë e gjithë detit dhe ruan shtyllat e gjata që mbajnë qiellin dhe tokën të mos përputhen".

Atlase të përgjithshme

Shekulli 17të dhe më herëz
Piri Reis Map (Perandoria Osmane, 1570-1612)
Theatrum Orbis Terrarum (Holanda, 1570-1612)
Dell'Arcano del Mare (Anglia/Italia, 1645-1661)
Shekulli 18të
Cartes générales de toutes les parties du monde (Franca, 1658-1676)
Atlas Nouveau (Amsterdami, 1742)
Shekulli 19të
Stielers Handatlas (Gjermania, 1817-1944)
Andrees Allgemeiner Handatlas (Gjermania, 1881-1939; në Angli si Times Atlas of the World, 1895)
Rand McNally Atlas (ShBA-të, 1881-tani)
Shekulli 20të
Times Atlas of the World (Anglia, 1920-tani)
Atlante Internazionale del Touring Club Italiano (Italia, 1927-1978)
Atlas Mira (Rusia, 1937-tani)
Gran Atlas Aguilar (Spanja, 1969/1970)
Pergamon World Atlas (1962/1968)
National Geographic Atlas of the World (ShBA-të, 1963-tani)
Atlasi Historik i Kinës (Kina)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Atlasi..!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
( ( KsT-GrouP ) ) :: Shkenca :: Gjeografia-
Kërce tek: